banner

2012-2013 Öyp Kadrolarına Başvuracak Adayların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

2012 Haziran ayının sonlarında açıklanması beklenen ÖYP kadrolarına yeni başvuracak adayların bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Bu yazımızda siz yeni adaylara yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle bu kadrolara başvuran adayların ÖYP hakkında bir ön bilgi edinmeleri gerekmektedir. ÖYP programı nedir,kimler başvurabilir,başvuru sırasında dikkat edilecek konular nelerdir vs..
Öyp programı hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmadan yapacağınız başvurular açıkta kalmanıza neden olabilir.

ÖYP programı YÖK tarafından yürütülen ve açılmı Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı olan,lisans mezunlarınında başvurabildiği bir programdır.Lisans bölümünden mezun olan aday kendi bölümünden açılan yerlere başvurusunu yapabilir.
Başvuru yapabilmek için İlk olarak yapmanız gereken YÖK sistemine üye olmaktır. Buradan aldığınız kullanıcı adı ve şifre ile ÖYP kadrolarına başvuru yapabilirsiniz.Mail adresinize gelecek olan onay kodu ile hesabınızı aktif hale getirmeniz gereklidir. Ardından kadrolar ilan edildikten sonra YÖK’ün anasayfasından başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Öyp 2012-2013 kadrolarını sitemiz forumundan takip edebilirsiniz.

Şimdi sizlerle paylaşmak istediğim önemli konulardan birisi de başvuru yapacağınız üniversiteyi iyi seçmenizdir. İyi seçmeniz dememde ki kasıt şudur,her Üniversitenin Öyp alım puanı aynı değildir.Örneğin A Üniversitesinde Tarih bölümü en son 83,7 Öyp Puanı ile almıştır B üniversitesinde ise Tarih bölümü 79,2 Öyp Puanı ile alım yapmıştır. Bu puanlar başvuran adayların öyp puanlarına göre belirlenir.(ÖYP PUANI:Ales%60 + Diploma Notu%25 + Varsa Dil Puanı%15). Başvuru yapmadan önce Öyp puanınızı hesaplayıp ardından geçmiş yılların Öyp taban puanlarına bakıp en azından kafanızda bir fikir oluşturabilirsiniz. Öyp taban puanlarına yine sitemiz forumundan ulaşabilirsiniz.
Kendi Öyp puanınıza göre sizin puanınıza yakın Üniversiteleri tercih etmek sizin için daha avantajlı olacaktır.

Bir başka önemli konu ise her adayın kendi alanına başvuru yapmasıdır,önceki başvuru dönemlerinde bu konudan çok mağdur olan arkadaş olmuştur. Bir örnekle açıklamak sizler için daha aytınlatıcı olacaktır. Şimdi diyelim ki siz Örneğin; Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü mezunusunuz, Öyp’ye başvururken Halk Müziği Bölümü veya Çalgı Bölümünü tercih edemezsiniz. Sadece kendi bölümünüz olan Müzikoloji bölümünü tercih edebilirsiz. Aksi takdirde Öyp kadrosuna yerleşseniz bile göreve başlayamazsınız. Bu sebepten dolayı başvuru sırasında lütfen ilanları dikkatli inceleyiniz.

 

Kadrolar ilan edildikten sonra daha detaylı bilgiye forumumuzdan ulaşabilirsiniz

Not:Öyp 2012 Haziran Başvuru Döneminde Başvuru Yapacak Adaylara Konusunda Uzman Danışmanlarımız Tarafından Her Türlü Destek ve Yardım Verilecektir.
Forumumuzdan Daha İyi Yararlanabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapın!

0 commentsMesaja Geri Dön

Yorum ekle

Nickname:
E-mail:
Website:
Yorum:

Diğer YazılarAnasayfaya git

ÖYP ile Hedeflenen Nedir?

ÖYP ile Hedeflenen Nedir?(0)

Öğretim üyesi yetiştirme programı olarak başlayan öyp, öncelikli olarak yeni açılmış üniversiteler başta olmak üzere Türkiye genelindeki bütün üniversitelere öğretim üyesi yetiştirmeyi hedeflemektedir. Üniversitelerdeki yetişmiş akademik kadro açığının kapatılmasını sağlamak ve alanlarında yetişmiş öğretim üyeleri kazandırmak temel amaçlardandır. Ales ve not ortalaması ile alınan öyp araştırma görevlileri, öncelikle 6 aylık yurt içi dil eğitimine tabi

2012-2013 Öyp Kadrolarına Başvuracak Adayların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

2012-2013 Öyp Kadrolarına Başvuracak Adayların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar(0)

2012 Haziran ayının sonlarında açıklanması beklenen ÖYP kadrolarına yeni başvuracak adayların bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Bu yazımızda siz yeni adaylara yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle bu kadrolara başvuran adayların ÖYP hakkında bir ön bilgi edinmeleri gerekmektedir. ÖYP programı nedir,kimler başvurabilir,başvuru sırasında dikkat edilecek konular nelerdir vs.. Öyp programı hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmadan

ÖYP Nedir?

ÖYP Nedir?(0)

ÖYP, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı demektir. Üniversitelerin ihtiyacı doğrultusunda gereken sayıda araştırma görevlisi alınmaktadır. Bu programa lisan mezunu herkes başvurabilir. Başvuranlardan istenilen şartlar mezuniyet notu+ales+varsa dil puanıdır. Bu puanların hesaplanmasıyla oluşturulan sıralamayla başvuran adaylar üniversitelerdeki araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirilirler. ÖYP’de puan hesaplaması -Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Puanının %50‘si -Mezuniyet Notunun (diploma notu) %35‘i

Devamı
banner

İletişim

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bilgi Paylaşım Platformu

Sosyal Ağlar

Popüler Kategoriler

© 2010 ÖYPFORUM Tüm hakları saklıdır.
Okullar Okullar